Benke László
Mindenki Lacibácsija.....
Azon kevés szakemberek egyike, aki a gasztronómia és a közétkeztetés területén egyaránt tekintélyt vívott ki magának. Hiszen amellett, hogy négyszeres olimpiai bajnok mesterszakács, Venesz József-díjas, a Királyi Szakácsok Főkamarása cím birtokosa és a Francia Lovagrend kitüntetettje, 18 évig tanárként, élelmezésvezetőként oktatta a leendő szakembereket. Számos külföldi Magyar Ház étteremvezetője, a Sevillai Világkiállítás magyar éttermének egyik séfje, aki ugyanakkor szakács- és cukrászversenyek kedvelt meghívottja. Hét könyve és számtalan receptje jelent meg, a TV2-n pedig 450 alkalommal népszerűsíthette ötletgazdag főzési tudományát. Bizonyára már ennyiből sokan kitalálták, hogy Benke Lászlóról van szó. A mindenki által tisztelt és szeretett Laci bácsival a Hotel Páva Plaza éttermében beszélgetett lapunk munkatársa.
Családi fészektől a nemzetközi sikerekig Mosolyogva, ízes humorral beszél családi indíttatású szakmaválasztásáról, tanulmányairól, első munkahelyeiről, pályatársairól. Az itthoni és a külföldi kihívásokat mindig komolyan vette, s a sikerek nem is maradtak el. A párizsi Magyar Ház éttermének vezetését és a fiatalok oktatását egyaránt nagy elhivatottsággal végezte. Volt tanítványai eredményeire legalább annyira büszke, mint a maga által elértekre. Ragaszkodik a hagyományokhoz, de az új, különleges dolgok iránt is nyitott. Így például két éve részt vett az első magyar főzési Guinness-rekord kísérletben: másfél tonna marhapörköltet készített egy hatalmas bográcsban. Tavaly kolbászos gulyáslevest, idén május 1-jén 16 ezer adag babgulyást főzött. Mint elmondta, ezeket a "csínyeket", soha nem a rekord kedvéért követte el, hanem azért, hogy minél több ember számára örömöt szerezzen. Véleménye szerint a gasztronómia nemzeti kincs, ha nem gondozzuk, szegényebbek maradunk.
Aki a virágot szereti... Nemrég megkereste őt Téglási András Kecelről, a június első hétvégéjén megrendezett Virágfesztivállal kapcsolatban. Téglási úr virággenetikus, gazdaképzőjében évenként kétszáz gazdát, gasztronómiai iskolájában száz diákot képeznek. A virág mellett gasztronómiai élményt is szeretett volna nyújtani a vendégeknek, kérte Laci bácsit, főzzön egy pörköltet. Erre ő azt mondta, mutassuk meg, hogy mást is tudunk. Azt javasolta, hogy a Virágfesztivál legyen egyúttal az Ehető virágok fesztiválja - a világon először itt, Kecelen. Laci bácsi összeállított egy versenyszabályzatot, hogy a résztvevők készítsenek ehető virágokból öntetet, mártást, hidegételt, főételt, desszertet és fogyasztható csokrot. A virággasztronómia iránti érdeklődést jelzi, hogy a FAO európai elnöke vállalta a rendezvény védnökségét. Számos külföldi újságíró tudósított a nem mindennapi eseményről.
Az élelmezésvezető - hídember Úgy véli, a gasztronómia és a közétkeztetés között meglévő szakadékot az élelmezésvezető tudja áthidalni. Az említett szakadék elsősorban az anyagiak hiánya miatt áll elő, a szűkre szabott normakeretekből nehéz csodát művelni. Ám a legtöbbször nem a pénzszűke a döntő. Az élelmezésvezető egyéniségén, lelkiismeretes hozzáállásán sok múlik. A legegyszerűbb ételt is el lehet készíteni úgy, hogy az ízletes, gusztusos legyen a vendégek számára. Tanítványait mindig arra tanította, hogy "csak olyan ételt adj ki a konyhából, amelyet te is szívesen elfogyasztanál". Az igényességet tartja az élelmezésvezető egyik legfontosabb tulajdonságának.
Néha a szakácsot is megfőzik Szívesen főz magának és családjának. Örömmel kreál új ételeket, mert a szakácskodás számára nem kényszerű munka, hanem hobbi. Rokoni, baráti összejöveteleken mindig ő gondoskodik harapnivalóról. Felesége is kitűnően főz, és vannak olyan ételek, amelyekkel el-elcsábítja őt. Így például időnként készít neki kemény lebbencset. Megpirított csuszatésztából készül, van benne összekötött zellerlevél, füstölt szalonna, egy kis kolbász, zöldség, burgonya, és csípős paprika. Mire megfő, a levét elveszti, sűrű, "lefetyelő" lebbencs lesz belőle. Hidegen, melegen egyaránt fogyasztható. Nagyon kedveli az egyszerű népi ételeket, így például az alföldi módra elkészített galuskás paprikás krumplit, vagy tavasszal a zsenge zöldborsót új sárgarépával, a tejfölös töltött karalábét, a kapros burgonyafőzeléket. Ételekkel kapcsolatos szókészletéből hiányzik az "utálom" szó. A gyerekek túlnyomó többsége nem szereti a spenótot. Erre rácáfol Laci bácsi hároméves unokája, akivel együtt főzi meg a rettegett főzeléket, és miután megették, azt mondja: "Papa, ez pjíma!" Tehát ha gyermekeinket, unokáinkat bevonjuk a főzés folyamatába, a spenót mellé sütünk egy tükörtojást vagy bundás zsemlét, akkor szívesen elfogyasztják a táplálékot.
Halat s vadat (és emut?) Horgászni, vadászni nem szokott, de hal- és vadételeket nagy kedvvel készít. Amikor Visegrádon, a Hotel Silvanusban dolgozott, és vadételek rendszeresen szerepeltek az étlapon, a fővadász minden vadat megszerzett neki, a fürjtől a vaddisznóig. Az ő feladata sokkal inkább a kuriózumok elkészítése, a Zsigmond és Mátyás király korabeli ételek receptjének megvalósítása volt. Jelenleg a hazánkban is egyre népszerűbb strucc és emu húsának elkészítésével, étlapon tartásával próbálkozik. Az emu húsából kiváló kolbász és steak készíthető, de pörköltnek - édes íze miatt - csak nagyon intenzív fűszerezéssel használható. Tevékenységéért az Emutenyésztők Országos Szövetsége tiszteletbeli tagjának választotta.
Dupla rétes Beszélgetésünk végén arra kértem Laci bácsit, mesélje el gazdag pályájának néhány emlékezetes történetét. A jónéhány humoros sztori közül hadd álljon itt egy - úgy, ahogy ő elmesélte: - Több mint harminc országban jártam, tizennyolc országban rövidebb-hosszabb ideig dolgoztam összesen három évig. Mindenütt igyekeztem megmutatni és megszerettetni a magyar gasztronómia értékeit. Egy illusztris uralkodóház hölgytagját megtanítottam a réteskészítésre. Egyébként vittem magammal rétestésztát minden eshetőségre számítva. Az ismertetés során a konyharuhára téve mutattam be, hogy kell a réteslapot megtölteni és felhajtani. Brigitte egy hét múlva önállóan elkészítette a rétest, majd telefonált nekem, hogy "Cher Cuki, megsült a rétes! A konyharuhát hogyan vegyem ki belőle?"
|